Yapışkanlı Etiket


 YAPIŞKANLI ETİKET

Yapışkanlı Etiketler içerisinde kullanılan tutkalın çeşidine göre farklı isimler alırlar. Hotmelt Tutkallı Yapışkanlı Etiket, Akrilik Tutkallı Yapışkanlı Etiket, Nonperm Tutkallı Yapışkanlı Etiket, Tyre Tutkallı Yapışkanlı Etiket. Yapışkanlı Etiketleri, Rulo Etiket veya Tabaka Etiket olarak üretmekteyiz. Firma olarak Üretmiş olduğumuz Yapışkanlı Etiketlerin türleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir.

Yapışkanlı Etiketlerin Genel Özllikleri:

 • Yapışkanlı etiketler, arka yüzeyi tutkal ile yapışkanlı hale getirilmiş etiket türüdür.
 • Plastik bazlı veya kağıt bazlı olabilirler.
 • Yapışkansız etiketlerden farkı arka yüzeylerinde tutkal kullanılmış olup, üzerine konduğu yüzeye yapışırlar.
 • Yapışkanlı etiketler pergamin denen bir yüzeye yapıştırılmış halde gelir ve işlenir. Tüketiciler etiketi pergamin denen yüzeyden çok kolay bir şekilde çıkarıp uygun gördükleri yüzeye yapıştırırlar.
 • Yapışkanlı Etiketler, etiketin üst yüzeyinde (yapışkansız, baskı yapılan yüzeyi) kullanılan malzemenin türüne göre, Kuşe, Termal, Şeffaf, Opak, Silvermat vb gibi isimler alırlar.
 • Bu etiketler yapıştırıldığı yüzeyden tutkalın çeşidine göre çıkarımı kolay veya zor olabilir.
 • Yapışkanlı Etiketlerin üst malzemesinin çeşidine göre farklı ribon türleri ile baskı alınabilir.

Yapışkanlı Etiketlerin Fiyatlandırılması:

 1. Yapışkanlı etiketler kullanılan etiketin cinsine göre farklı fiyatlandırılır.
 2. Etiketlerde kullanılan tutkal türleri de fiyatı etkilemektedir.
 3. Etiketin boyutları etiket fiyatlarını belirlerken kullandığımız diğer bir ölçüttür.
 4. Etiketin türüne göre vereceğiniz sipariş adetleri de fiyatlamada önemli rol oynar.
 5. Son olarak üzerindeki baskının olup olmaması, baskı olacaksa kaç renkli bir baskı olacağı yapışkanlı etiketlerin fiyatlanmasında ki son unsurdur.

TUTKAL TÜRLERİNE GÖRE YAPIŞKANLI ETİKET ÇEŞİTLERİ

Akrilik Tutkallı Yapışkanlı Etiket

Su bazlı tutkala sahip etiket türüdür. Genel amaçlı kullanılan tüm etiketlere uygundur. Koli üzeri, adresleme vb. uygulamalarda kullanılır

Hotmelt Tutkallı Yapışkanlı Etiket

Kauçuk bazlı tutkal çeşididir. Genel kullanım amaçlı, kalıcı yapışkanlı etiket çeşididir. Çok iyi yapışma özelliğine sahiptir. Yapıştırıldığı yüzeyden çıkarılması zordur. Sıcak ortamlar için uygun değildir.

Nonperm Tutkallı Yapışkanlı Etiket

Nonperm tutkallı etiket çeşididir. Sökülüp tekrar yapıştırılabilir özelliktedir. Yapıştırıldığı yüzeyde zorlanmadan çıkartılabilir. Özellikle cam vb yüzeylerde kullanılır.

Tyre Tutkallı Yapışkanlı Etiket

Kauçuk bazlı tutkal çeşididir. Yapışkan gramajı oldukça yüksektir. Yapıştırıldığı yüzeyden en zor şekilde çıkarılan etiket türüdür. Metal zeminlerde, kumaşlarda ve pürüzlü yüzeylerde kullanılır.

Deepfreeze Tutkallı Etiket

Akrilik tutkallı etiket türüdür. Donmaya karşı özel olarak imal edilmektedir. -40 dereceye kadar kullanılabilmektedir. Özellikle derin donduruculara ve soğuk hava depolarında saklanan donuk ürünlerde kullanılmaktadır.